Γρανάζι στη μηχανή της Τσέλσι ο Ζορζίνιο

Τον αμυντικό μέσο της Νάπολι, Χόρχε Φίλιο (Ζορζίνιο) έκανε δικό της στην μετεγγραφική περίοδο του καλοκαιριού η Τσέλσι. Ο 26χρονος υπέγραψε συμβόλαιο πέντε ετών και η Αγγλική ομάδα δαπάνησε το καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 57.000.000 εκ. ευρώ. Ο Ιταλός με Βραζιλιάνικες ρίζες έχει περάσει κατά σειρά από τις Ελλάς Βερόνα, και Νάπολι με την τελευταία να τον κάνει δικό της την περίοδο 2013-14 έναντι μόλις 9.500.000 εκ. ευρώ. Ο παίκτης έχει χρηστεί διεθνής οκτώ φορές ενώ γενικά στο Καμπιονάτο μετρά 151 συμμετοχές 9 τέρματα και 15 ασσίστ. Τροπαιούχος ήταν το 2013-14 όταν και κατέκτησε το Κύπελο Ιταλίας και το Σούπερ Καπ την επόμενη περίοδο. Στο Champions League μετρά δέκα συμμετοχές και δύο τέρματα και στο Europa League εννέα συμμετοχές και δύο ασσίστ. Ο Ζορζίνιο δείχνει από νωρίς την αξία του καθώς χρήστηκε σκόρερ στο 0-3 επί της Χάντερσφιλντ για την πρώτη αγωνιστική της Πρέμιερλιγκ επιτυγχάνοντας το δεύτερο γκολ στο 45το λεπτό με πέναλτι. Η αγοραστική του αξία έχει φτάσει τα 50.000.000 εκ. ευρώ.