Για μια θέση στο όνειρο ο Τσιτσιπάς

Εισακούστηκαν οι ευχές όλων των Ελλήνων και το παιδί θαύμα του Ελληνικού τένις Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε σε μία ακόμη τεράστια νίκη. Νίκη δείγμα της απίστευτης κατάστασης στην οποία βρίσκεται ο Έλληνας τενίστας και της αποφασιστικότητας που τον διακρίνει. Αυτή του η υπέρβαση ήταν η τέταρτη απέναντι σε αντίπαλο του top 10 της παγκόσμιας κατάταξης μετά τους Ντόμινικ Τιμ (Νο8), Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο10), Αλεξάντερ Ζβέρεβ (Νο3) αλλά και Κέβιν Άντερσον (Νο6). Με το επίτευγμα του να είναι ανάλογο αυτού που είχε επιτύχει ο αποψινός του αντίπαλος στον σημερινό τελικό Ραφαέλ Ναδάλ σε αντίστοιχη ηλικία. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Το παιχνίδι έδειχνε απόλυτα ισορροπημένο στο πρώτο σετ , καθώς οι δύο τενίστες έδιναν εκατέρωθεν απαντήσεις στα χτυπήματά τους. Τα Winners και τα αβίαστα λάθη κυριάρχησαν, έχοντας ως αποτέλεσμα το πρώτο σετ να οδηγηθεί στο tie break. Το ξεκίνημα του tie break βρήκε τον Τσιτσιπά να προηγείται με 4-1, ωστόσο ο Νοτιοαφρικανός Κέβιν Άντερσον απάντησε γρήγορα στο σερί του Έλληνα τενίστα και με μια φανταστική ανατροπή κέρδισε το σετ στην διαδικασία του tie break με 7-6. Το πρώτο σετ είχε χαθεί οριστικά. Αυτό όμως δεν φάνηκε διόλου να πτοεί τον 'Ελληνα τενίστα όπου μετά το αρχικό σοκ, έδειξε γιατί συγκαταλέγεται ανάμεσα στους κορυφαίους του παγκόσμιου τένις. Μετά την ανάπαυλα μπήκε δυναμικά στο δεύτερο σετ σπάζοντας το σερβίς του Νοτιοαφρικανού και με γνωρίσματα όπως αυτό της σταθερότητας και της σιγουριάς που τον διέκρινε δεν οδηγήθηκε σε αβίαστα λάθη όπου σε συνδυασμό με το καλό του σερβίς είχε ως επιστέγασμα την επισφράγιση της κυριαρχίας του στο δεύτερο σετ με επιμέρους σκορ 6-4. Στο τρίτο σετ τα σερβίς έπαιξαν καταλυτικό ρόλο με τον αγώνα να οδηγείται στο tie break. Εκεί το παιδί θαύμα του Ελληνικού τένις με διπλό match point κρατούσε την τύχη στα χέρια του προηγούμενος με 6-4. Η κούραση έκανε την εμφάνιση της και με ένα διπλό λάθος συνεπικουρούμενο από μία άστοχη επιλογή έφεραν το παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού. Κάτι που δεν στοίχισε στον Έλληνα τενίστα, με τους πανηγυρισμούς να έρχονται ως φυσικό επακόλουθο για τον ΣτέφανοΤσιτσιπά, το Ελληνικό τένις και τον Ελληνισμό σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης. Αυτή του η νίκη τον φέρνει στο Νο15 της Παγκόσμιας Κατάταξης, προσφέροντας του και το χρηματικό έπαθλο των 436.750 χιλ. ευρώ, κερδίζοντας με αυτόν τον τρόπο την δυνατότητα να ανταγωνιστεί τον μεγάλο Ισπανό Ράφαελ Ναδάλ με τις 17 κατακτήσεις Grand Slam , διεκδικώντας επίσης και την  επιβράβευση που του παρέχει το χρηματικό έπαθλο των 890.000 χιλ. ευρώ.